Close

April 27, 2014

Xterra Asia-Pacific Championship

Jervis Bay Triathlon Club was well represented in the Xterra Asia-Pacific Championship. Sue Anfruns set the tome for the week end by coming second in her division in the 10km trail run on Friday. Saturday saw club members participating in the individual Olympic Distance, Sprint and team Olympic and Sprint.
Matt Lewis showed that he is as comfortable off the road as he is on the road by winning the 20-24 Division in the Olympic Distance. Steve Mackay made it a 1-2 in the 20-24 Division with a second placing Laura Bowmaker had a third in the Olympic teams and second in the sprint teams.
In the Sprint Distance Linda Clarke and Cathy Head won their divisions, Brooke Crossland and Jo Warren were second in their division and Clayton Rugg was 3rd in his age group.
In the Bay Swim saw Renae Watkins, Julie Dart and Daniel Kielly win their age divisions and Jemma Dart and Joshua Henry come in second in their age group and Laura Bowmaker take out third in her age division.

Ocean Swim Male
POSNAME (#)TIMECATEG (POS)GENDER (POS)
2Josh HENRY (714)00:22:5230-39  (2)Male  (2)
5Daniel KIELLY (706)00:28:5240-49  (1)Male  (5)
Ocean Swim Female
POSNAME (#)TIMECATEG (POS)GENDER (POS)
13Renae WATKINS (702)00:32:3740-49  (1)Female  (3)
15Jemma DART (716)00:33:0620-29  (2)Female  (5)
16Julie DART (717)00:34:5350-59  (1)Female  (6)
17Laura BOWMAKER (715)00:35:3920-29  (3)Female  (7)
Olympic Distance Male
POSNAME (#)TIMECATEG (POS)GENDER (POS)SWIMT1MTN BIKET2RUN
37Matt LEWIS (62)02:53:5720-24  (1)Male  (32)00:21:5100:01:0601:34:4100:01:0100:55:16
95Tim OCONNELL (153)03:16:2240-44  (19)Male  (80)00:24:2700:01:1001:39:3200:00:5701:10:14
98Bill STAHLHUT (200)03:18:3050-54  (6)Male  (83)00:24:0400:03:0701:45:0500:02:0501:04:07
109David EDWARDS (135)03:22:4140-44  (24)Male  (92)00:23:1200:02:2501:43:0300:02:3301:11:27
111Steven MACKAY (63)03:22:5420-24  (2)Male  (93)00:25:4200:02:2901:35:57 00:01:3601:17:08
127Karl HAYES (176)03:30:3145-49  (13)Male  (104)00:24:0700:03:0101:47:4900:01:5301:13:39
139Mark EMERTON (196)03:38:1050-54  (11)Male  (110)00:22:2700:02:2101:59:4900:01:3701:11:54
Olympic Distance Female
POSNAME (#)TIMECATEG (POS)GENDER (POS)SWIMT1MTN BIKET2RUN
160Renae WATKINS (239)04:00:4340-44  (5)Female  (35)00:29:2400:02:0302:03:2900:01:5201:23:53
168Kim WATERS (245)04:14:1345-49 (4)Female (39)00:29:0200:02:5502:20:3200:02:0101:19:41
169Ally STRAND (237)04:14:1340-44  (6)Female  (40)00:33:0500:04:4502:08:1500:03:3601:24:30
Olympic Distance Female Teams
POSNAME (#)TIMECATEG (POS)GENDER (POS)SWIMT1MTN BIKET2RUN
16EXMOS (265)04:41:32Team  (3)Female  (3)00:32:2700:01:4202:32:3200:00:2501:34:24
Olympic Distance Mixed Teams
POSNAME (#)TIMECATEG (POS)GENDER (POS)SWIMT1MTN BIKET2RUN
2SKL (253) 03:02:39 Team (1) Mixed (1)00:24:24 00:00:4201:35:34 00:00:2701:01:29
9TEAM VOWELS (259)03:39:04Team (6) Mixed (6)00:32:1100:00:4101:52:04 00:00:27 01:13:39
POSNAME (#)TIMECATEG (POS)GENDER (POS)SWIMT1MTN BIKET2RUN
Sprint Distance Male
21Steve MOORE (423)01:33:2950-54  (4)Male  (20)00:08:5000:02:1600:53:5200:01:2500:27:04
25Clayton RUGG (408)01:36:5730-34  (3)Male  (22)00:10:3400:02:5401:00:0400:01:2500:21:59
Sprint Distance Female
32Brooke CROSSLAND (429)01:43:0115-19  (2)Female  (5)00:10:3000:01:4500:59:4800:01:1700:29:39
36Kristina O'SHEA (430)01:44:0615-19  (3)Female  (7)00:12:0500:03:0001:01:1500:01:2800:24:16
37Catherine HEAD (445)01:44:3545-49  (1)Female  (8)00:10:5100:01:5201:02:0500:01:5400:27:51
41Joanne WARREN (448)01:48:1750-54  (2)Female  (12)00:14:1800:01:5201:02:3500:01:1200:28:19
57Linda CLARKE (449)02:32:1155-59  (1)Female  (22)00:17:4000:04:2101:24:5000:02:1000:43:07
Sprint Team
POSNAME (#)TIMECATEG (POS)GENDER (POS)SWIMT1MTN BIKET2RUN
2BOWTAGENSON (451)01:51:56Team  (2)Female  (2)00:11:5300:01:0301:08:0500:01:0000:29:53
10km Run
18Sue ANFRUNS (527)01:03:1440-44  (2)Female  (10)